Postinumeroalue · Espoo

02210 Olari

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat12 904koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 556 €+20 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut53 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 02210 Olari (Espoo) asui 12 904 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,9 km², joten asukkaita on 3 291 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 556 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % enemmän kuin koko maassa. Se on 161. korkein 2 927 alueesta ja 30. kunnan 45 postinumeroalueesta.

33 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 53 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 6 640 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 60 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 02210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 556 €
Keskitulo, asukkaat34 663 €
Mediaanitulo, taloudet44 059 €
Keskitulo, taloudet54 266 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %50 %33 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–194,3 %
20–2911,9 %
30–3916,6 %
40–4915,0 %
50–599,6 %
60–699,3 %
70–7910,1 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (10 389 henkeä).

Vain perusaste19,3 %
Ylioppilastutkinto9,3 %
Ammatillinen18,8 %
Alempi korkeakoulu25,8 %
Ylempi korkeakoulu26,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,4 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset21,4 %
Lapset 0–1416,2 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat6 640
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa60 %
Vuokra-asunnoissa40 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko70,3 m²
Asumisväljyys36,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja77 %
Kesämökit128
Työpaikat alueella1 644

Espoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Espoo

  1. 02160 Westend47 267 €
  2. 02180 Mankkaa41 646 €
  3. 02300 Nöykkiönpuro40 331 €
  4. 02730 Jupperi39 981 €
  5. 02130 Pohjois-Tapiola38 711 €
  6. 02240 Friisilä38 519 €
  7. 02680 Uusmäki38 122 €
  8. 02170 Haukilahti37 904 €
  9. 02380 Suvisaaristo37 862 €
  10. 02140 Laajalahti37 056 €
  11. 02810 Gumböle-Karhusuo36 381 €
  12. 02340 Latokaski35 295 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 02170 Haukilahti37 904 €
  2. 02180 Mankkaa41 646 €
  3. 02200 Niittykumpu31 780 €
  4. 02230 Matinkylä29 405 €
  5. 02240 Friisilä38 519 €
  6. 02250 Henttaa26 872 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.