Postinumeroalue · Kirkkonummi
02510 Oitmäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 02510 Oitmäki (Kirkkonummi) asui 453 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 16,3 km², joten asukkaita on 28 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 196 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % enemmän kuin koko maassa. Se on 119. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 15 postinumeroalueesta.
33 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.
Korkeakoulututkinto on 42 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 4,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 197 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (372 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kirkkonummi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kirkkonummi
- 02450 Sundsberg41 462 €
- 02440 Luoma35 131 €
- 02480 Porkkala34 373 €
- 02880 Veikkola34 362 €
- 02420 Jorvas34 113 €
- 02390 Sarvvik33 098 €
- 02460 Kantvik32 198 €
- 02520 Lapinkylä31 479 €
- 02540 Kylmälä30 839 €
- 02550 Evitskog29 284 €
- 02400 Kirkkonummi Keskus29 030 €
- 02470 Upinniemi27 029 €
Lähimmät postinumerot
- 02470 Upinniemi27 029 €
- 02480 Porkkala34 373 €
- 02490 Pikkala29 172 €
- 02520 Lapinkylä31 479 €
- 02540 Kylmälä30 839 €
- 02550 Evitskog29 284 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.