Postinumeroalue · Espoo

02720 Lähderanta

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 949koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 031 €+22 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut49 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 02720 Lähderanta (Espoo) asui 2 949 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,8 km², joten asukkaita on 1 646 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 031 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % enemmän kuin koko maassa. Se on 126. korkein 2 927 alueesta ja 27. kunnan 45 postinumeroalueesta.

35 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 49 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 364 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 02720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 031 €
Keskitulo, asukkaat37 333 €
Mediaanitulo, taloudet52 174 €
Keskitulo, taloudet62 306 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %50 %35 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,7 %
16–195,3 %
20–297,2 %
30–3914,3 %
40–4914,9 %
50–5912,2 %
60–6911,2 %
70–799,0 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 291 henkeä).

Vain perusaste19,5 %
Ylioppilastutkinto7,7 %
Ammatillinen23,6 %
Alempi korkeakoulu27,7 %
Ylempi korkeakoulu21,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,2 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset20,9 %
Lapset 0–1418,3 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 364
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa76 %
Vuokra-asunnoissa24 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet27 %
Asuntojen keskikoko80,2 m²
Asumisväljyys38,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja48 %
Kesämökit1
Työpaikat alueella343

Espoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Espoo

  1. 02160 Westend47 267 €
  2. 02180 Mankkaa41 646 €
  3. 02300 Nöykkiönpuro40 331 €
  4. 02730 Jupperi39 981 €
  5. 02130 Pohjois-Tapiola38 711 €
  6. 02240 Friisilä38 519 €
  7. 02680 Uusmäki38 122 €
  8. 02170 Haukilahti37 904 €
  9. 02380 Suvisaaristo37 862 €
  10. 02140 Laajalahti37 056 €
  11. 02810 Gumböle-Karhusuo36 381 €
  12. 02340 Latokaski35 295 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 02680 Uusmäki38 122 €
  2. 02700 Kauniainen38 714 €
  3. 02710 Viherlaakso31 984 €
  4. 02730 Jupperi39 981 €
  5. 02740 Bemböle-Pakankylä32 122 €
  6. 02750 Sepänkylä-Kuurinniitty32 824 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.