Postinumeroalue · Vihti
03220 Tervalampi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 03220 Tervalampi (Vihti) asui 599 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 28,3 km², joten asukkaita on 21 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 489 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 371. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 9 postinumeroalueesta.
30 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 262 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (507 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vihti: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vihti
- 03250 Ojakkala31 956 €
- 03150 Huhmari31 740 €
- 03790 Vihtijärvi31 050 €
- 03300 Otalampi30 772 €
- 03430 Jokikunta29 274 €
- 03100 Nummela29 032 €
- 03400 Vihti Kirkonkylä28 809 €
- 03320 Selki28 246 €
Lähimmät postinumerot
- 02980 Lakisto27 922 €
- 03100 Nummela29 032 €
- 03150 Huhmari31 740 €
- 03250 Ojakkala31 956 €
- 03300 Otalampi30 772 €
- 03320 Selki28 246 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.