Postinumeroalue · Tuusula
04320 Riihikallio
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 04320 Riihikallio (Tuusula) asui 5 145 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 6,7 km², joten asukkaita on 770 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 383 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % enemmän kuin koko maassa. Se on 253. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 13 postinumeroalueesta.
26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 494 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 061 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Tuusula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Tuusula
- 04330 Lahela34 737 €
- 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
- 04390 Jäniksenlinna32 436 €
- 04350 Nahkela32 278 €
- 04380 Tuomala31 870 €
- 04370 Rusutjärvi31 269 €
- 05430 Nuppulinna31 159 €
- 04500 Kellokoski30 889 €
- 04340 Mattila30 463 €
- 04300 Hyrylä29 964 €
- 05400 Jokela29 959 €
- 04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki29 752 €
Lähimmät postinumerot
- 04260 Savio28 205 €
- 04300 Hyrylä29 964 €
- 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
- 04330 Lahela34 737 €
- 04340 Mattila30 463 €
- 04350 Nahkela32 278 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.