Postinumeroalue · Lapinjärvi
07820 Porlammi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 07820 Porlammi (Lapinjärvi) asui 453 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 61,6 km², joten asukkaita on 7,4 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 793 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 966. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 230 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 82 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (386 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Lapinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Lapinjärvi
- 07830 Pukaro27 928 €
- 07850 Heikinkylä26 366 €
- 07810 Ingermaninkylä26 077 €
- 07840 Lindkoski25 218 €
- 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
- 47350 Kimonkylä23 814 €
Lähimmät postinumerot
- 07780 Härkäpää28 409 €
- 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
- 07810 Ingermaninkylä26 077 €
- 07830 Pukaro27 928 €
- 07840 Lindkoski25 218 €
- 07850 Heikinkylä26 366 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.