Postinumeroalue · Raasepori

10350 Meltolan sairaala-alue

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat35koko maa 5 635 971
Mediaanitulo15 972 €−39 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10350 Meltolan sairaala-alue (Raasepori) asui 35 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,8 km², joten asukkaita on 20 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 15 972 € vuodessa verojen jälkeen, 39 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 922. korkein 2 927 alueesta ja 20. kunnan 20 postinumeroalueesta.

6 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 9 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10350 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat15 972 €
Keskitulo, asukkaat17 093 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

53 %41 %6 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,7 %
16–192,9 %
20–295,7 %
30–3917,1 %
40–4917,1 %
50–5925,7 %
60–692,9 %
70–792,9 %
80+20,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (32 henkeä).

Vain perusaste53,1 %
Ylioppilastutkinto6,3 %
Ammatillinen15,6 %
Alempi korkeakoulu12,5 %
Ylempi korkeakoulu12,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset25,7 %
Työttömät14,3 %
Opiskelijat8,6 %
Eläkeläiset25,7 %
Lapset 0–145,7 %
Muut20,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat9
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko49,6 m²
Kerrostaloasuntoja54 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella58

Raasepori: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Raasepori

  1. 10640 Dragsvik29 212 €
  2. 10710 Snappertuna28 220 €
  3. 10360 Mustio27 339 €
  4. 10680 Skogby27 250 €
  5. 10620 Tammisaari27 113 €
  6. 10330 Pinjainen26 414 €
  7. 10650 Flyet26 273 €
  8. 10300 Karjaa Keskus25 961 €
  9. 10520 Tenhola Kirkonkylä25 851 €
  10. 10470 Fiskari25 634 €
  11. 10320 Bäljars25 542 €
  12. 10480 Antskog25 519 €

Kaikki 20 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 10300 Karjaa Keskus25 961 €
  2. 10320 Bäljars25 542 €
  3. 10330 Pinjainen26 414 €
  4. 10360 Mustio27 339 €
  5. 10380 Kaunislahti25 017 €
  6. 10410 Åminnefors23 952 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.