Postinumeroalue · Hanko

10900 Hanko Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 782koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 117 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10900 Hanko Keskus asui 3 782 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 79,8 km², joten asukkaita on 47 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 117 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 509. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 4 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 228 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 60 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 117 €
Keskitulo, asukkaat29 349 €
Mediaanitulo, taloudet33 201 €
Keskitulo, taloudet43 080 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %69 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,1 %
16–193,5 %
20–297,8 %
30–399,8 %
40–4911,0 %
50–5914,1 %
60–6915,0 %
70–7918,0 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 290 henkeä).

Vain perusaste35,2 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen34,7 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu7,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,8 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset37,1 %
Lapset 0–149,9 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 228
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa60 %
Vuokra-asunnoissa38 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko74,4 m²
Asumisväljyys45,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja64 %
Kesämökit507
Työpaikat alueella2 261

Hanko: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hanko

  1. 10940 Hangonkylä28 137 €
  2. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  3. 10820 Lappohja24 418 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10680 Skogby27 250 €
  2. 10710 Snappertuna28 220 €
  3. 10820 Lappohja24 418 €
  4. 10940 Hangonkylä28 137 €
  5. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  6. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.