Postinumeroalue · Riihimäki

11310 Taka-Kasarmi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat680koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 308 €+11 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 11310 Taka-Kasarmi (Riihimäki) asui 680 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,9 km², joten asukkaita on 173 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 308 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % enemmän kuin koko maassa. Se on 403. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 312 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 82 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 11310 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 308 €
Keskitulo, asukkaat29 964 €
Mediaanitulo, taloudet46 688 €
Keskitulo, taloudet51 137 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %67 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,7 %
16–195,7 %
20–295,6 %
30–3910,7 %
40–4915,1 %
50–5916,9 %
60–6913,2 %
70–7910,7 %
80+3,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (529 henkeä).

Vain perusaste16,8 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen47,3 %
Alempi korkeakoulu25,3 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,1 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat8,2 %
Eläkeläiset22,6 %
Lapset 0–1416,6 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat312
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa82 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko87,9 m²
Asumisväljyys42,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja38 %
Työpaikat alueella767

Riihimäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Riihimäki

  1. 11710 Herajoki28 120 €
  2. 11910 Lasi-Kumela27 898 €
  3. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  4. 11130 Peltosaari-Patastenmäki26 479 €
  5. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €

Lähimmät postinumerot

  1. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €
  2. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  3. 11130 Peltosaari-Patastenmäki26 479 €
  4. 11710 Herajoki28 120 €
  5. 11910 Lasi-Kumela27 898 €
  6. 12100 Oitti25 585 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.