Postinumeroalue · Naantali
21150 Röölä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 21150 Röölä (Naantali) asui 307 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 69,1 km², joten asukkaita on 4,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 102 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 631. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.
28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 160 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (278 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Naantali: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Naantali
- 21160 Merimasku32 792 €
- 21130 Poikko31 961 €
- 21110 Taimo-Nuhjala-Lietsala30 472 €
- 21195 Velkua30 019 €
- 21100 Naantali Keskus27 788 €
- 21140 Rymättylä Keskus26 515 €
- 21180 Livonsaari26 249 €
Lähimmät postinumerot
- 21120 Kaanaa31 889 €
- 21130 Poikko31 961 €
- 21140 Rymättylä Keskus26 515 €
- 21160 Merimasku32 792 €
- 21180 Livonsaari26 249 €
- 21195 Velkua30 019 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.