Postinumeroalue · Kemiönsaari
25760 Kiila
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 25760 Kiila (Kemiönsaari) asui 124 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 25,1 km², joten asukkaita on 4,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 931 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 916. korkein 2 927 alueesta ja 14. kunnan 16 postinumeroalueesta.
15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 63 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (113 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kemiönsaari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kemiönsaari
- 25820 Vestlax30 152 €
- 25650 Strömma29 372 €
- 25710 Vreta-Vestlax29 351 €
- 25930 Kasnäs29 144 €
- 25730 Mjösund29 142 €
- 25830 Västanfjärd Keskus25 399 €
- 25950 Rosala-Kasnäs-Hitis25 363 €
- 25840 Nivelax25 055 €
- 25810 Mark24 946 €
- 25870 Dragsfjärd24 875 €
- 25700 Kemiö Keskus24 738 €
- 25960 Högsåra24 610 €
Lähimmät postinumerot
- 25700 Kemiö Keskus24 738 €
- 25710 Vreta-Vestlax29 351 €
- 25730 Mjösund29 142 €
- 25810 Mark24 946 €
- 25820 Vestlax30 152 €
- 25830 Västanfjärd Keskus25 399 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.