Postinumeroalue · Eura

27450 Harola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat184koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 733 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27450 Harola (Eura) asui 184 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 21,5 km², joten asukkaita on 8,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 733 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 278. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 10 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 93 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 733 €
Keskitulo, asukkaat28 462 €
Mediaanitulo, taloudet42 658 €
Keskitulo, taloudet46 264 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %62 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,8 %
16–194,9 %
20–291,6 %
30–3910,3 %
40–4915,2 %
50–5913,6 %
60–6915,8 %
70–7915,8 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (150 henkeä).

Vain perusaste26,0 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen41,3 %
Alempi korkeakoulu24,0 %
Ylempi korkeakoulu6,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,3 %
Työttömät2,2 %
Opiskelijat8,7 %
Eläkeläiset32,6 %
Lapset 0–1414,1 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat93
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko107,3 m²
Asumisväljyys57,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit10
Työpaikat alueella5

Eura: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Eura

  1. 27500 Kauttua27 682 €
  2. 27510 Eura Keskus26 186 €
  3. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  4. 27670 Mannila25 921 €
  5. 27600 Hinnerjoki25 844 €
  6. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  7. 27400 Kiukainen Keskus24 478 €
  8. 27430 Panelia24 421 €
  9. 27650 Honkilahti23 179 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27400 Kiukainen Keskus24 478 €
  2. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  3. 27430 Panelia24 421 €
  4. 27500 Kauttua27 682 €
  5. 27510 Eura Keskus26 186 €
  6. 27600 Hinnerjoki25 844 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.