Postinumeroalue · Pori
28580 Niittymaa
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 28580 Niittymaa (Pori) asui 513 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 17,5 km², joten asukkaita on 29 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 882 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 948. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 32 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 233 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (412 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pori: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pori
- 28600 Vähärauma29 772 €
- 28300 Kalaholma-Väinölä29 581 €
- 28540 Pinomäki29 432 €
- 28240 Isojoenranta28 876 €
- 28430 Kartano-Harmaalinna28 538 €
- 28560 Lattomeri28 453 €
- 28220 Ruosniemi28 452 €
- 28660 Pietniemi-Leppäkorpi28 234 €
- 29570 Söörmarkku28 170 €
- 28760 Kyläsaari28 138 €
- 28200 Toejoki27 440 €
- 28610 Musa-Tiiliruukki26 654 €
Lähimmät postinumerot
- 28500 Keskussairaala-alue-Tiilimäki21 401 €
- 28540 Pinomäki29 432 €
- 28560 Lattomeri28 453 €
- 28600 Vähärauma29 772 €
- 28610 Musa-Tiiliruukki26 654 €
- 28660 Pietniemi-Leppäkorpi28 234 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.