Postinumeroalue · Somero

31450 Häntälä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat328koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 104 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31450 Häntälä (Somero) asui 328 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 55,6 km², joten asukkaita on 5,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 104 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 159. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 157 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 104 €
Keskitulo, asukkaat28 469 €
Mediaanitulo, taloudet40 258 €
Keskitulo, taloudet49 084 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %64 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–194,0 %
20–296,4 %
30–3911,6 %
40–4912,5 %
50–5913,4 %
60–6917,1 %
70–7916,8 %
80+2,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (269 henkeä).

Vain perusaste21,2 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen52,8 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,7 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat4,6 %
Eläkeläiset30,5 %
Lapset 0–1414,6 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat157
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko112,4 m²
Asumisväljyys55,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit100
Työpaikat alueella58

Somero: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Somero

  1. 31530 Pyöli26 937 €
  2. 31470 Somerniemi26 580 €
  3. 31490 Terttilä26 421 €
  4. 31410 Ylöpirtti25 841 €
  5. 31460 Hirsjärvi25 800 €
  6. 31520 Pitkäjärvi25 483 €
  7. 31400 Somero Keskus23 283 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31380 Letku-Torro25 744 €
  2. 31400 Somero Keskus23 283 €
  3. 31410 Ylöpirtti25 841 €
  4. 31460 Hirsjärvi25 800 €
  5. 31470 Somerniemi26 580 €
  6. 31490 Terttilä26 421 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.