Postinumeroalue · Loimaa

32440 Alastaro Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 657koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 562 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 32440 Alastaro Keskus (Loimaa) asui 1 657 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 122,5 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 562 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 341. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 13 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 835 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 32440 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 562 €
Keskitulo, asukkaat25 661 €
Mediaanitulo, taloudet33 508 €
Keskitulo, taloudet41 687 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %66 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–193,4 %
20–295,2 %
30–3910,4 %
40–4910,6 %
50–5911,0 %
60–6918,3 %
70–7917,0 %
80+10,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 408 henkeä).

Vain perusaste29,8 %
Ylioppilastutkinto1,3 %
Ammatillinen46,8 %
Alempi korkeakoulu17,7 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,2 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat4,9 %
Eläkeläiset40,7 %
Lapset 0–1412,4 %
Muut3,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat835
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa19 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko94,4 m²
Asumisväljyys51,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit87
Työpaikat alueella466

Loimaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loimaa

  1. 32410 Niinijoki27 534 €
  2. 32560 Virttaa26 690 €
  3. 32430 Ylhäinen25 915 €
  4. 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
  5. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  6. 32250 Kojonkulma24 660 €
  7. 32450 Tammiainen24 568 €
  8. 32300 Mellilä24 135 €
  9. 31960 Orisuo24 086 €
  10. 32200 Loimaa Keskus23 938 €
  11. 32210 Loimaa kk23 831 €
  12. 32260 Kojonperä21 510 €

Lähimmät postinumerot

  1. 32300 Mellilä24 135 €
  2. 32410 Niinijoki27 534 €
  3. 32430 Ylhäinen25 915 €
  4. 32450 Tammiainen24 568 €
  5. 32500 Oripää Keskus24 805 €
  6. 32520 Latva27 084 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.