Postinumeroalue · Kokemäki
32830 Riste
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 32830 Riste (Kokemäki) asui 431 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 44,0 km², joten asukkaita on 9,8 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 839 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 949. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 212 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (362 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kokemäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kokemäki
- 32860 Korkeaoja26 379 €
- 32810 Peipohja24 549 €
- 32800 Kokemäki Keskus23 822 €
- 32910 Kauvatsa Asemanseutu23 642 €
- 32920 Kauvatsa22 653 €
Lähimmät postinumerot
- 32770 Huhtamo21 742 €
- 32800 Kokemäki Keskus23 822 €
- 32810 Peipohja24 549 €
- 32860 Korkeaoja26 379 €
- 32910 Kauvatsa Asemanseutu23 642 €
- 32920 Kauvatsa22 653 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.