Postinumeroalue · Tampere

33200 Tampere Keskus Läntinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 935koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 378 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut47 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33200 Tampere Keskus Läntinen asui 6 935 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 0,9 km², joten asukkaita on 7 328 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 378 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 415. korkein 2 927 alueesta ja 20. kunnan 36 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 47 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 575 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 42 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 378 €
Keskitulo, asukkaat35 931 €
Mediaanitulo, taloudet31 132 €
Keskitulo, taloudet49 906 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %58 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,9 %
16–193,2 %
20–2923,6 %
30–3917,0 %
40–4911,0 %
50–599,6 %
60–6910,7 %
70–7911,7 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (6 433 henkeä).

Vain perusaste13,5 %
Ylioppilastutkinto14,5 %
Ammatillinen24,8 %
Alempi korkeakoulu26,3 %
Ylempi korkeakoulu21,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,3 %
Työttömät6,3 %
Opiskelijat10,5 %
Eläkeläiset25,9 %
Lapset 0–145,5 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 575
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa42 %
Vuokra-asunnoissa58 %
Yksinasuvien taloudet63 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko57,6 m²
Asumisväljyys38,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja97 %
Työpaikat alueella5 816

Tampere: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tampere

  1. 33240 Tahmela31 609 €
  2. 33610 Olkahinen-Tasanne31 041 €
  3. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  4. 34240 Kämmenteisko29 240 €
  5. 33870 Vuores29 106 €
  6. 33680 Aitolahti28 545 €
  7. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  8. 33700 Messukylä28 109 €
  9. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  10. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  11. 33340 Haukiluoma-Ikuri27 715 €
  12. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 32920 Kauvatsa22 653 €
  2. 33100 Tampere Keskus25 290 €
  3. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €
  4. 33210 Itä-Amuri-Tammerkoski25 785 €
  5. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  6. 33240 Tahmela31 609 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.