Postinumeroalue · Ylöjärvi

33430 Vuorentausta

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 885koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 968 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut38 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33430 Vuorentausta (Ylöjärvi) asui 2 885 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,3 km², joten asukkaita on 539 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 968 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 464. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 19 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 38 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 314 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33430 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 968 €
Keskitulo, asukkaat30 774 €
Mediaanitulo, taloudet47 892 €
Keskitulo, taloudet53 503 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %66 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,0 %
16–194,1 %
20–296,5 %
30–3914,5 %
40–4914,0 %
50–5911,7 %
60–6914,1 %
70–7910,2 %
80+6,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 281 henkeä).

Vain perusaste15,7 %
Ylioppilastutkinto4,8 %
Ammatillinen41,7 %
Alempi korkeakoulu25,3 %
Ylempi korkeakoulu12,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,1 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset23,5 %
Lapset 0–1417,3 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 314
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko90,0 m²
Asumisväljyys41,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit1
Työpaikat alueella284

Ylöjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylöjärvi

  1. 39160 Julkujärvi31 647 €
  2. 34110 Lakiala31 079 €
  3. 33450 Siivikkala31 036 €
  4. 33480 Manninmäki-Haavisto29 641 €
  5. 34130 Ylinen28 077 €
  6. 34140 Mutala27 955 €
  7. 39360 Komi27 941 €
  8. 39340 Karhe27 938 €
  9. 34150 Kyrönlahti27 357 €
  10. 39310 Viljakkala Keskus26 298 €
  11. 33470 Ylöjärvi Keskus25 580 €
  12. 34320 Parkkuu25 343 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33400 Luoteis-Tampere26 021 €
  2. 33410 Lentävänniemi24 455 €
  3. 33420 Lamminpää26 534 €
  4. 33450 Siivikkala31 036 €
  5. 33470 Ylöjärvi Keskus25 580 €
  6. 33480 Manninmäki-Haavisto29 641 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.