Postinumeroalue · Tampere

33720 Hervanta

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat29 518koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 252 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä37 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33720 Hervanta (Tampere) asui 29 518 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 37 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 12,4 km², joten asukkaita on 2 388 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 252 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 783. korkein 2 927 alueesta ja 36. kunnan 36 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 17 267 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 28 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 252 €
Keskitulo, asukkaat22 095 €
Mediaanitulo, taloudet26 283 €
Keskitulo, taloudet32 499 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

35 %56 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,4 %
16–194,0 %
20–2928,9 %
30–3918,4 %
40–4910,5 %
50–597,2 %
60–696,9 %
70–798,2 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (25 377 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto15,6 %
Ammatillinen26,6 %
Alempi korkeakoulu18,8 %
Ylempi korkeakoulu13,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,0 %
Työttömät8,1 %
Opiskelijat17,7 %
Eläkeläiset17,7 %
Lapset 0–1411,7 %
Muut5,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat17 267
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa28 %
Vuokra-asunnoissa72 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko56,2 m²
Asumisväljyys33,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja91 %
Kesämökit22
Työpaikat alueella13 302

Tampere: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tampere

  1. 33240 Tahmela31 609 €
  2. 33610 Olkahinen-Tasanne31 041 €
  3. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  4. 34240 Kämmenteisko29 240 €
  5. 33870 Vuores29 106 €
  6. 33680 Aitolahti28 545 €
  7. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  8. 33700 Messukylä28 109 €
  9. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  10. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  11. 33340 Haukiluoma-Ikuri27 715 €
  12. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33680 Aitolahti28 545 €
  2. 33700 Messukylä28 109 €
  3. 33710 Kaukajärvi25 080 €
  4. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  5. 33800 Nekala23 876 €
  6. 33820 Koivistonkylä27 905 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.