Postinumeroalue · Vesilahti
37370 Narva
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 37370 Narva (Vesilahti) asui 1 018 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 153,6 km², joten asukkaita on 6,6 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 764 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 981. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 462 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (816 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vesilahti: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vesilahti
- 37470 Vesilahti Keskus30 191 €
- 37420 Valkkinen28 983 €
- 37350 Rämsöö27 210 €
- 37380 Krääkkiö23 251 €
Lähimmät postinumerot
- 37240 Linnavuori25 018 €
- 37310 Tottijärvi28 938 €
- 37350 Rämsöö27 210 €
- 37380 Krääkkiö23 251 €
- 37420 Valkkinen28 983 €
- 37470 Vesilahti Keskus30 191 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.