Postinumeroalue · Hämeenkyrö
39230 Osara
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 39230 Osara (Hämeenkyrö) asui 177 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 18,3 km², joten asukkaita on 9,7 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 274 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 452. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,2 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 88 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (158 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hämeenkyrö: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hämeenkyrö
- 39150 Pinsiö30 691 €
- 39130 Sasi29 379 €
- 39380 Lavajärvi29 062 €
- 39170 Jumesniemi28 705 €
- 39110 Simuna27 546 €
- 39100 Hämeenkyrö Keskus25 546 €
- 39200 Kyröskoski25 545 €
- 39180 Herttuala25 424 €
- 39290 Vesajärvi24 475 €
- 38490 Haukijärvi22 753 €
- 39195 Kaipio21 168 €
Lähimmät postinumerot
- 39180 Herttuala25 424 €
- 39195 Kaipio21 168 €
- 39200 Kyröskoski25 545 €
- 39290 Vesajärvi24 475 €
- 39310 Viljakkala Keskus26 298 €
- 39340 Karhe27 938 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.