Postinumeroalue · Uurainen

41240 Kyynämöinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat231koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 197 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41240 Kyynämöinen (Uurainen) asui 231 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 92,1 km², joten asukkaita on 2,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 197 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 158. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 5 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 107 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41240 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 197 €
Keskitulo, asukkaat26 858 €
Mediaanitulo, taloudet40 217 €
Keskitulo, taloudet47 973 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %61 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,9 %
16–192,2 %
20–293,0 %
30–3911,3 %
40–4911,7 %
50–5915,2 %
60–6916,5 %
70–7914,3 %
80+9,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (190 henkeä).

Vain perusaste25,3 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen49,5 %
Alempi korkeakoulu18,9 %
Ylempi korkeakoulu4,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,6 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat3,5 %
Eläkeläiset33,3 %
Lapset 0–1415,2 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat107
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko109,0 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit138
Työpaikat alueella31

Uurainen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Uurainen

  1. 41290 Kangashäkki30 358 €
  2. 41210 Jokihaara28 921 €
  3. 41220 Höytiä25 794 €
  4. 41230 Uurainen Keskus24 318 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41210 Jokihaara28 921 €
  2. 41220 Höytiä25 794 €
  3. 41230 Uurainen Keskus24 318 €
  4. 41260 Hoikankylä24 766 €
  5. 41270 Lannevesi26 109 €
  6. 41290 Kangashäkki30 358 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.