Postinumeroalue · Miehikkälä

49770 Salo-Miehikkälä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat203koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 138 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 49770 Salo-Miehikkälä (Miehikkälä) asui 203 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 46,1 km², joten asukkaita on 4,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 138 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 669. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 104 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 49770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 138 €
Keskitulo, asukkaat24 739 €
Mediaanitulo, taloudet35 548 €
Keskitulo, taloudet41 349 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %54 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,8 %
16–194,4 %
20–292,5 %
30–3911,8 %
40–4911,3 %
50–5913,3 %
60–6918,7 %
70–7918,2 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (173 henkeä).

Vain perusaste28,9 %
Ylioppilastutkinto4,0 %
Ammatillinen46,2 %
Alempi korkeakoulu14,5 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,9 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset36,9 %
Lapset 0–1411,8 %
Muut4,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat104
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko105,3 m²
Asumisväljyys55,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit29
Työpaikat alueella27

Miehikkälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Miehikkälä

  1. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €
  2. 49720 Hurttala24 932 €
  3. 49750 Kalliokoski23 015 €
  4. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  5. 49730 Muurikkala21 393 €
  6. 54490 Ahomäki20 580 €

Lähimmät postinumerot

  1. 49730 Muurikkala21 393 €
  2. 49750 Kalliokoski23 015 €
  3. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €
  4. 49780 Onkamaa24 634 €
  5. 49840 Mäntlahti24 306 €
  6. 49860 Klamila24 102 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.