Postinumeroalue · Lappeenranta

53300 Lauritsala-Mälkiä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat7 142koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 541 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 53300 Lauritsala-Mälkiä (Lappeenranta) asui 7 142 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 24,7 km², joten asukkaita on 289 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 541 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 347. korkein 2 927 alueesta ja 20. kunnan 33 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 790 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 65 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 53300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 541 €
Keskitulo, asukkaat27 015 €
Mediaanitulo, taloudet34 775 €
Keskitulo, taloudet41 809 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %65 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,9 %
16–194,2 %
20–297,6 %
30–3912,8 %
40–4914,8 %
50–5913,5 %
60–6914,4 %
70–7912,3 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 906 henkeä).

Vain perusaste22,5 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen43,8 %
Alempi korkeakoulu21,6 %
Ylempi korkeakoulu8,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,9 %
Työttömät7,6 %
Opiskelijat6,3 %
Eläkeläiset29,1 %
Lapset 0–1413,7 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 790
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa65 %
Vuokra-asunnoissa34 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko78,0 m²
Asumisväljyys42,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja44 %
Kesämökit11
Työpaikat alueella1 404

Lappeenranta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lappeenranta

  1. 54260 Hanhijärvi30 200 €
  2. 53550 Kourulanmäki29 980 €
  3. 54310 Hytti29 776 €
  4. 53830 Rutola29 002 €
  5. 53400 Laihia28 739 €
  6. 53420 Mustola27 971 €
  7. 53500 Parkkarila-Harapainen-Reijola27 797 €
  8. 55330 Tiuruniemi27 331 €
  9. 54110 Lampikangas27 131 €
  10. 54120 Pulp26 737 €
  11. 53130 Keskussairaala-alue-Kimpinen26 501 €
  12. 55300 Rauha-Tiuruniemi26 372 €

Kaikki 33 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 53100 Lappeenranta keskus24 271 €
  2. 53130 Keskussairaala-alue-Kimpinen26 501 €
  3. 53200 Kaukas-Tirilä25 648 €
  4. 53400 Laihia28 739 €
  5. 53420 Mustola27 971 €
  6. 53500 Parkkarila-Harapainen-Reijola27 797 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.