Postinumeroalue · Taipalsaari

54920 Taipalsaari

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 527koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 171 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut40 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 54920 Taipalsaari asui 1 527 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 233,5 km², joten asukkaita on 6,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 171 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 872. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 40 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 696 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 54920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 171 €
Keskitulo, asukkaat30 294 €
Mediaanitulo, taloudet46 064 €
Keskitulo, taloudet53 471 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %61 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,4 %
16–194,5 %
20–294,3 %
30–3910,1 %
40–4913,9 %
50–5913,5 %
60–6915,1 %
70–7913,4 %
80+8,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 238 henkeä).

Vain perusaste19,2 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen38,1 %
Alempi korkeakoulu27,2 %
Ylempi korkeakoulu12,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,0 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset31,7 %
Lapset 0–1415,8 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat696
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa15 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko105,1 m²
Asumisväljyys49,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit1 342
Työpaikat alueella309

Taipalsaari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Taipalsaari

  1. 54960 Vehkataipale29 822 €
  2. 54915 Saimaanharju-Kyläniemi27 423 €
  3. 54940 Solkei26 195 €
  4. 53850 Skinnarila19 929 €
  5. 54930 Levänen19 925 €
  6. 56350 Kyläniemi–

Lähimmät postinumerot

  1. 54820 Kotimäki23 987 €
  2. 54850 Kuukanniemi29 164 €
  3. 54915 Saimaanharju-Kyläniemi27 423 €
  4. 54930 Levänen19 925 €
  5. 54940 Solkei26 195 €
  6. 54950 Pettilä22 094 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.