Postinumeroalue · Imatra

55400 Tainionkoski-Mustalampi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 209koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 874 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 55400 Tainionkoski-Mustalampi (Imatra) asui 1 209 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 7,0 km², joten asukkaita on 172 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 874 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 953. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 9 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 616 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 55400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 874 €
Keskitulo, asukkaat28 089 €
Mediaanitulo, taloudet41 174 €
Keskitulo, taloudet47 003 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %65 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,3 %
16–193,6 %
20–294,6 %
30–399,5 %
40–4914,0 %
50–5917,0 %
60–6919,6 %
70–7911,6 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 025 henkeä).

Vain perusaste20,8 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen47,2 %
Alempi korkeakoulu19,6 %
Ylempi korkeakoulu10,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,3 %
Työttömät8,0 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset29,3 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat616
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko88,5 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja15 %
Työpaikat alueella99

Imatra: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Imatra

  1. 55420 Karhumäki-Karhukallio27 207 €
  2. 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
  3. 55100 Imatra Keskus25 404 €
  4. 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
  5. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
  6. 55800 Vuoksenniska-Saarlampi22 819 €
  7. 55120 Mansikkala-Tuulikallio22 534 €
  8. 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €

Lähimmät postinumerot

  1. 55300 Rauha-Tiuruniemi26 372 €
  2. 55320 Rauha25 666 €
  3. 55330 Tiuruniemi27 331 €
  4. 55420 Karhumäki-Karhukallio27 207 €
  5. 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €
  6. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.