Postinumeroalue · Ruokolahti

56410 Kaiturinpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat137koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 113 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 56410 Kaiturinpää (Ruokolahti) asui 137 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,2 km², joten asukkaita on 2,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 113 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 889. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 8 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 19,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 69 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 56410 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 113 €
Keskitulo, asukkaat28 634 €
Mediaanitulo, taloudet47 211 €
Keskitulo, taloudet52 849 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %65 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,3 %
16–190,0 %
20–296,6 %
30–399,5 %
40–498,0 %
50–5910,9 %
60–6929,9 %
70–7919,7 %
80+8,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (127 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto3,9 %
Ammatillinen48,0 %
Alempi korkeakoulu15,7 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,3 %
Työttömät8,0 %
Opiskelijat0,7 %
Eläkeläiset46,7 %
Lapset 0–147,3 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat69
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet25 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko99,9 m²
Asumisväljyys53,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit260
Työpaikat alueella11

Ruokolahti: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ruokolahti

  1. 56120 Salosaari29 535 €
  2. 56510 Puntala25 995 €
  3. 56310 Syyspohja25 912 €
  4. 56210 Virmutjoki25 859 €
  5. 56100 Ruokolahti Keskus24 989 €
  6. 56140 Äitsaari24 429 €
  7. 56440 Pohja-Lankila23 430 €
  8. 56330 Utula–

Lähimmät postinumerot

  1. 56310 Syyspohja25 912 €
  2. 56330 Utula–
  3. 56350 Kyläniemi–
  4. 56440 Pohja-Lankila23 430 €
  5. 56510 Puntala25 995 €
  6. 56550 Niska-Pietilä24 763 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.