Postinumeroalue · Rautjärvi
56640 Purnujärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 56640 Purnujärvi (Rautjärvi) asui 82 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 28,5 km², joten asukkaita on 2,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 092 € vuodessa verojen jälkeen, 28 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 861. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 44 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (69 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Rautjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Rautjärvi
- 56550 Niska-Pietilä24 763 €
- 56730 Laikko24 371 €
- 56610 Rautjärvi24 134 €
- 56800 Simpele23 638 €
- 56710 Miettilä21 634 €
Lähimmät postinumerot
- 56510 Puntala25 995 €
- 56550 Niska-Pietilä24 763 €
- 56610 Rautjärvi24 134 €
- 56710 Miettilä21 634 €
- 56730 Laikko24 371 €
- 56800 Simpele23 638 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.