Postinumeroalue · Kauhajoki
61860 Harja
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 61860 Harja (Kauhajoki) asui 192 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 26,3 km², joten asukkaita on 7,3 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 354 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 423. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.
11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 82 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (150 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kauhajoki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kauhajoki
- 61810 Luomankylä24 843 €
- 61820 Kainasto24 439 €
- 61940 Hyyppä24 149 €
- 61850 Kauhajoki Asemanseutu23 836 €
- 61800 Kauhajoki Keskus23 772 €
- 61920 Nummikoski23 057 €
- 61910 Nummijärvi22 491 €
- 61980 Päntäne22 475 €
- 61880 Ikkeläjärvi20 758 €
- 61950 Juonikylä20 353 €
- 61960 Kyrönlatva18 375 €
Lähimmät postinumerot
- 61820 Kainasto24 439 €
- 61840 Norinkylä20 734 €
- 61850 Kauhajoki Asemanseutu23 836 €
- 61880 Ikkeläjärvi20 758 €
- 61910 Nummijärvi22 491 €
- 61920 Nummikoski23 057 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.