Postinumeroalue · Kuortane
63160 Salmi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 63160 Salmi (Kuortane) asui 119 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 22,0 km², joten asukkaita on 5,4 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 124 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 505. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 3,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 55 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (101 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kuortane: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kuortane
- 63250 Rantala26 105 €
- 63130 Mäyry26 055 €
- 63100 Kuortane Keskus24 158 €
- 63150 Ruona24 115 €
- 63230 Lentilä23 964 €
- 63120 Leppälänkylä23 248 €
- 63450 Löyä21 312 €
Lähimmät postinumerot
- 63120 Leppälänkylä23 248 €
- 63130 Mäyry26 055 €
- 63150 Ruona24 115 €
- 63210 Niinimaa23 315 €
- 63230 Lentilä23 964 €
- 63250 Rantala26 105 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.