Postinumeroalue · Alavus

63360 Kuivaskylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat210koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 408 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut13 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 63360 Kuivaskylä (Alavus) asui 210 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 60,9 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 408 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 390. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 18 postinumeroalueesta.

6 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 99 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 63360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 408 €
Keskitulo, asukkaat24 106 €
Mediaanitulo, taloudet38 244 €
Keskitulo, taloudet43 414 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %62 %6 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–192,9 %
20–2910,0 %
30–398,6 %
40–4910,5 %
50–5915,2 %
60–6921,0 %
70–7912,4 %
80+5,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (178 henkeä).

Vain perusaste25,8 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen57,3 %
Alempi korkeakoulu12,9 %
Ylempi korkeakoulu0,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,5 %
Työttömät4,8 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset34,3 %
Lapset 0–1412,4 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat99
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko96,8 m²
Asumisväljyys47,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit15
Työpaikat alueella30

Alavus: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Alavus

  1. 63330 Pahajoki25 195 €
  2. 63640 Ritola25 130 €
  3. 63680 Hakojärvi24 574 €
  4. 63610 Tuuri24 521 €
  5. 63430 Kätkänjoki24 270 €
  6. 61170 Sääskiniemi23 848 €
  7. 63210 Niinimaa23 315 €
  8. 63300 Alavus Keskus23 164 €
  9. 61150 Sydänmaa23 124 €
  10. 63355 Seinäjärvi22 868 €
  11. 63370 Taipalus22 742 €
  12. 63410 Rantatöysä22 532 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 63340 Sapsalampi22 044 €
  2. 63350 Sulkavankylä21 893 €
  3. 63355 Seinäjärvi22 868 €
  4. 63370 Taipalus22 742 €
  5. 63400 Alavus Asemanseutu21 584 €
  6. 63410 Rantatöysä22 532 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.