Postinumeroalue · Närpiö
64220 Yttermark
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 64220 Yttermark (Närpiö) asui 918 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 110,2 km², joten asukkaita on 8,3 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 803 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 256. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 3,7 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 397 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (737 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Närpiö: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Närpiö
- 64210 Kalax29 638 €
- 64230 Närpiön Asemanseutu27 008 €
- 64550 Rangsby26 593 €
- 64510 Nämpnäs26 457 €
- 64240 Böle26 152 €
- 64530 Norrnäs26 052 €
- 64250 Pjelax24 533 €
- 66270 Pirttikylä-Sorvari24 033 €
- 64610 Övermark23 992 €
- 66295 Töjby22 854 €
- 64200 Närpiö Keskus22 763 €
Lähimmät postinumerot
- 64140 Tiukka26 143 €
- 64200 Närpiö Keskus22 763 €
- 64210 Kalax29 638 €
- 64230 Närpiön Asemanseutu27 008 €
- 64240 Böle26 152 €
- 64250 Pjelax24 533 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.