Postinumeroalue · Uusikaarlepyy

66950 Munsala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat928koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 954 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 66950 Munsala (Uusikaarlepyy) asui 928 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 128,8 km², joten asukkaita on 7,2 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 954 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 213. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 2,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 382 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 66950 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 954 €
Keskitulo, asukkaat29 090 €
Mediaanitulo, taloudet48 344 €
Keskitulo, taloudet55 034 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %61 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,6 %
16–195,2 %
20–298,4 %
30–3911,2 %
40–4913,1 %
50–5910,2 %
60–6910,7 %
70–7914,4 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (721 henkeä).

Vain perusaste27,5 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen47,9 %
Alempi korkeakoulu16,6 %
Ylempi korkeakoulu5,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,1 %
Työttömät1,2 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset28,6 %
Lapset 0–1418,1 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat382
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko114,9 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit564
Työpaikat alueella221

Uusikaarlepyy: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Uusikaarlepyy

  1. 66910 Soklot29 339 €
  2. 66930 Kovjoki27 832 €
  3. 66840 Pensala27 377 €
  4. 66970 Hirvlax25 864 €
  5. 66900 Uusikaarlepyy Keskus25 824 €
  6. 66850 Jepua24 976 €
  7. 66980 Monå24 398 €

Lähimmät postinumerot

  1. 66900 Uusikaarlepyy Keskus25 824 €
  2. 66910 Soklot29 339 €
  3. 66930 Kovjoki27 832 €
  4. 66970 Hirvlax25 864 €
  5. 66980 Monå24 398 €
  6. 66999 Kaukaluoto22 684 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.