Postinumeroalue · Kokkola
67600 Linnusperä-Kaustari
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 67600 Linnusperä-Kaustari (Kokkola) asui 2 837 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 23,5 km², joten asukkaita on 121 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 265 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 588. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 21 postinumeroalueesta.
20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 5,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 1 030 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 080 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kokkola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kokkola
- 67400 Rytimäki29 453 €
- 67700 Kirkonmäki-Isokylä29 185 €
- 68220 Karhi28 921 €
- 67300 Halkokari28 659 €
- 67500 Sokoja28 050 €
- 68320 Ruotsalo27 823 €
- 68550 Öja27 727 €
- 67410 Vitsari26 614 €
- 67900 Ykspihjala25 895 €
- 68300 Kälviä Keskus25 754 €
- 68210 Marinkainen25 459 €
- 67200 Kiviniitty-Tullimäki25 294 €
Lähimmät postinumerot
- 67400 Rytimäki29 453 €
- 67410 Vitsari26 614 €
- 67500 Sokoja28 050 €
- 67700 Kirkonmäki-Isokylä29 185 €
- 67800 Koivuhaka22 016 €
- 67900 Ykspihjala25 895 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.