Postinumeroalue · Siilinjärvi
71840 Kuuslahti
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 71840 Kuuslahti (Siilinjärvi) asui 500 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 51,9 km², joten asukkaita on 9,6 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 494 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 553. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.
19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,7 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 202 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (381 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Siilinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Siilinjärvi
- 70900 Toivala30 999 €
- 71870 Harjamäki30 151 €
- 71890 Hamula29 106 €
- 71820 Pöljä27 935 €
- 70910 Vuorela27 747 €
- 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
- 71850 Leppäkaarre26 047 €
Lähimmät postinumerot
- 71775 Tuovilanlahti-Haatala26 531 €
- 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
- 71820 Pöljä27 935 €
- 71850 Leppäkaarre26 047 €
- 71870 Harjamäki30 151 €
- 71890 Hamula29 106 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.