Postinumeroalue · Kaavi

73620 Kortteinen-Rasilampi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat195koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 545 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut11 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73620 Kortteinen-Rasilampi (Kaavi) asui 195 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 137,8 km², joten asukkaita on 1,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 545 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 602. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 5 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 11 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 20,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 106 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73620 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 545 €
Keskitulo, asukkaat24 237 €
Mediaanitulo, taloudet36 493 €
Keskitulo, taloudet41 339 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %61 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,7 %
16–192,1 %
20–294,1 %
30–394,6 %
40–498,2 %
50–5920,0 %
60–6925,1 %
70–7919,0 %
80+10,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (180 henkeä).

Vain perusaste29,4 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen58,3 %
Alempi korkeakoulu10,0 %
Ylempi korkeakoulu1,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,9 %
Työttömät8,7 %
Opiskelijat2,6 %
Eläkeläiset46,2 %
Lapset 0–145,1 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat106
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko90,9 m²
Asumisväljyys49,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit224
Työpaikat alueella14

Kaavi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kaavi

  1. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  2. 73670 Luikonlahti21 503 €
  3. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  4. 73640 Sivakkavaara18 964 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73470 Västinniemi23 449 €
  2. 73500 Juankoski Keskus22 942 €
  3. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  4. 73640 Sivakkavaara18 964 €
  5. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  6. 73670 Luikonlahti21 503 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.