Postinumeroalue · Sonkajärvi

74300 Sonkajärvi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 381koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 494 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74300 Sonkajärvi Keskus asui 2 381 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 420,6 km², joten asukkaita on 5,7 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 494 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 066. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 248 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 494 €
Keskitulo, asukkaat26 577 €
Mediaanitulo, taloudet35 725 €
Keskitulo, taloudet42 861 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %67 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,9 %
16–193,9 %
20–295,2 %
30–398,9 %
40–4910,1 %
50–5912,0 %
60–6919,9 %
70–7917,9 %
80+9,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 023 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen53,1 %
Alempi korkeakoulu15,9 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,5 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat4,7 %
Eläkeläiset41,3 %
Lapset 0–1411,8 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 248
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko85,3 m²
Asumisväljyys47,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja11 %
Kesämökit283
Työpaikat alueella674

Sonkajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sonkajärvi

  1. 74360 Sonkakoski23 099 €
  2. 74420 Hernejärvi22 126 €
  3. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  4. 74490 Koirakoski20 647 €
  5. 74380 Jyrkkä18 562 €
  6. 74345 Kalliosuo17 968 €

Lähimmät postinumerot

  1. 74240 Marttisenjärvi22 076 €
  2. 74250 Nissilä23 070 €
  3. 74270 Kauppilanmäki25 398 €
  4. 74340 Sukeva-Kainuunmäki21 060 €
  5. 74345 Kalliosuo17 968 €
  6. 74360 Sonkakoski23 099 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.