Postinumeroalue · Rautalampi

77700 Rautalampi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 292koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 466 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77700 Rautalampi Keskus asui 2 292 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 405,8 km², joten asukkaita on 5,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 466 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 372. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 4 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 237 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 466 €
Keskitulo, asukkaat25 138 €
Mediaanitulo, taloudet31 998 €
Keskitulo, taloudet39 152 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %64 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–195,5 %
20–295,8 %
30–398,4 %
40–4911,0 %
50–5912,8 %
60–6915,4 %
70–7918,1 %
80+10,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 941 henkeä).

Vain perusaste26,0 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen46,6 %
Alempi korkeakoulu18,1 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,9 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat6,3 %
Eläkeläiset39,3 %
Lapset 0–1411,4 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 237
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko82,7 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja10 %
Kesämökit792
Työpaikat alueella717

Rautalampi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautalampi

  1. 77910 Vaajasalmi25 193 €
  2. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €
  3. 77770 Myhinpää20 593 €
  4. 77960 Pakarila–

Lähimmät postinumerot

  1. 77600 Suonenjoki Keskus23 634 €
  2. 77630 Lempyy29 375 €
  3. 77690 Suontee24 401 €
  4. 77770 Myhinpää20 593 €
  5. 77800 Iisvesi23 565 €
  6. 77910 Vaajasalmi25 193 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.