Postinumeroalue · Varkaus

78400 Luttila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 182koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 921 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 78400 Luttila (Varkaus) asui 1 182 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 8,4 km², joten asukkaita on 141 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 921 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 937. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 14 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 583 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 78400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 921 €
Keskitulo, asukkaat29 440 €
Mediaanitulo, taloudet44 478 €
Keskitulo, taloudet49 839 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %68 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,5 %
16–194,0 %
20–296,4 %
30–398,8 %
40–4913,4 %
50–5916,0 %
60–6918,3 %
70–7913,2 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (980 henkeä).

Vain perusaste15,9 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen50,9 %
Alempi korkeakoulu24,6 %
Ylempi korkeakoulu6,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,6 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset30,9 %
Lapset 0–1413,4 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat583
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa15 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko91,0 m²
Asumisväljyys46,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit24
Työpaikat alueella73

Varkaus: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Varkaus

  1. 78310 Puurtila29 181 €
  2. 78610 Kurola27 637 €
  3. 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
  4. 78710 Akonlahti25 923 €
  5. 78850 Käpykangas25 487 €
  6. 78250 Päiviönsaari25 306 €
  7. 78210 Kuoppakangas24 195 €
  8. 78870 Kaura-Aho24 013 €
  9. 78900 Ruokokoski23 377 €
  10. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
  11. 78300 Kommila22 813 €
  12. 79520 Viljolahti20 255 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 78250 Päiviönsaari25 306 €
  2. 78300 Kommila22 813 €
  3. 78310 Puurtila29 181 €
  4. 78480 Timola30 136 €
  5. 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
  6. 78610 Kurola27 637 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.