Postinumeroalue · Joroinen

79630 Kolma

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat208koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 160 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79630 Kolma (Joroinen) asui 208 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 50,9 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 160 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 489. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 96 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79630 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 160 €
Keskitulo, asukkaat33 133 €
Mediaanitulo, taloudet43 404 €
Keskitulo, taloudet59 373 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %60 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,4 %
16–195,8 %
20–293,4 %
30–397,7 %
40–4915,4 %
50–5911,1 %
60–6918,3 %
70–7915,9 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (170 henkeä).

Vain perusaste21,2 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen52,4 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,4 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset33,2 %
Lapset 0–1414,4 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat96
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko112,9 m²
Asumisväljyys53,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit22
Työpaikat alueella28

Joroinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Joroinen

  1. 78880 Kuvansi26 855 €
  2. 79680 Lahnalahti26 732 €
  3. 79660 Kerisalo25 326 €
  4. 79620 Huutokoski24 572 €
  5. 77460 Maavesi24 461 €
  6. 79690 Kaitainen24 246 €
  7. 79600 Joroinen Keskus23 166 €
  8. 77480 Savuniemi–

Lähimmät postinumerot

  1. 79520 Viljolahti20 255 €
  2. 79600 Joroinen Keskus23 166 €
  3. 79620 Huutokoski24 572 €
  4. 79660 Kerisalo25 326 €
  5. 79680 Lahnalahti26 732 €
  6. 79690 Kaitainen24 246 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.