Postinumeroalue · Heinävesi

79940 Vihtari-Poikiinaho

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat123koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 058 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79940 Vihtari-Poikiinaho (Heinävesi) asui 123 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 121,0 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 058 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 475. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 9 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 65 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 058 €
Keskitulo, asukkaat25 268 €
Mediaanitulo, taloudet36 626 €
Keskitulo, taloudet44 144 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %64 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,5 %
16–193,3 %
20–295,7 %
30–394,1 %
40–4914,6 %
50–5913,0 %
60–6922,0 %
70–7924,4 %
80+6,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (113 henkeä).

Vain perusaste26,5 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen52,2 %
Alempi korkeakoulu14,2 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,3 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat5,7 %
Eläkeläiset39,8 %
Lapset 0–146,5 %
Muut0,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat65
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko85,9 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit97
Työpaikat alueella17

Heinävesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Heinävesi

  1. 79910 Kerma24 967 €
  2. 79895 Sarvikumpu24 505 €
  3. 79885 Etelä-Petruma24 501 €
  4. 79810 Karvion kanava24 237 €
  5. 79820 Varistaipale23 892 €
  6. 79700 Heinävesi Keskus21 966 €
  7. 79860 Suuraho – Uusi-Valamo21 315 €
  8. 79830 Palokki18 692 €

Lähimmät postinumerot

  1. 79885 Etelä-Petruma24 501 €
  2. 79895 Sarvikumpu24 505 €
  3. 79910 Kerma24 967 €
  4. 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen21 200 €
  5. 80110 Joensuu Keskus Eteläinen22 089 €
  6. 80130 Kanervala21 769 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.