Postinumeroalue · Joensuu

80200 Niinivaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 863koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 318 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 80200 Niinivaara (Joensuu) asui 4 863 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2,1 km², joten asukkaita on 2 364 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 318 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 415. korkein 2 927 alueesta ja 24. kunnan 37 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 098 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 44 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 80200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 318 €
Keskitulo, asukkaat25 238 €
Mediaanitulo, taloudet27 421 €
Keskitulo, taloudet35 342 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %60 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,5 %
16–194,6 %
20–2924,1 %
30–3912,8 %
40–498,9 %
50–597,9 %
60–6911,4 %
70–7913,2 %
80+8,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 379 henkeä).

Vain perusaste16,7 %
Ylioppilastutkinto11,7 %
Ammatillinen33,0 %
Alempi korkeakoulu25,0 %
Ylempi korkeakoulu13,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,9 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat14,2 %
Eläkeläiset30,0 %
Lapset 0–147,8 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 098
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa44 %
Vuokra-asunnoissa56 %
Yksinasuvien taloudet62 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko59,4 m²
Asumisväljyys39,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja72 %
Työpaikat alueella963

Joensuu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Joensuu

  1. 82220 Niittylahti29 361 €
  2. 80230 Hukanhauta28 843 €
  3. 82110 Heinävaara27 435 €
  4. 80330 Reijola27 237 €
  5. 81260 Ahveninen26 611 €
  6. 82210 Suhmura26 106 €
  7. 80260 Kettuvaara26 003 €
  8. 82850 Kinnasniemi25 796 €
  9. 81210 Louhioja25 711 €
  10. 82120 Keskijärvi25 190 €
  11. 80170 Utra24 774 €
  12. 82710 Kovero24 530 €

Kaikki 42 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 80140 Noljakka23 455 €
  2. 80160 Rantakylä-Latola22 451 €
  3. 80170 Utra24 774 €
  4. 80210 Sairaala-alue–
  5. 80220 Penttilä21 992 €
  6. 80230 Hukanhauta28 843 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.