Postinumeroalue · Kontiolahti
81100 Kontiolahti
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 81100 Kontiolahti asui 2 667 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 191,9 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 486 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 713. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 13 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 15,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 1 374 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 194 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kontiolahti: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kontiolahti
- 80790 Kontioranta-Kontioniemi34 483 €
- 80780 Kontioniemi31 062 €
- 80710 Lehmo29 662 €
- 80910 Kulho29 597 €
- 80510 Onttola-Kunnasniemi29 568 €
- 80770 Kontiolahti as29 133 €
- 81220 Jakokoski28 564 €
- 81235 Lehtoi28 176 €
- 81120 Katajaranta26 998 €
- 81230 Mönni26 127 €
- 80850 Paihola26 008 €
- 81160 Romppala-Riihikangas21 817 €
Lähimmät postinumerot
- 80790 Kontioranta-Kontioniemi34 483 €
- 80850 Paihola26 008 €
- 80910 Kulho29 597 €
- 81120 Katajaranta26 998 €
- 81160 Romppala-Riihikangas21 817 €
- 81200 Eno Keskus22 255 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.