Postinumeroalue · Ylivieska

84880 Raudaskylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat595koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 999 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 84880 Raudaskylä (Ylivieska) asui 595 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 101,4 km², joten asukkaita on 5,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 999 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 197. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 254 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 84880 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 999 €
Keskitulo, asukkaat27 371 €
Mediaanitulo, taloudet45 850 €
Keskitulo, taloudet49 918 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %64 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,8 %
16–196,1 %
20–298,7 %
30–3911,9 %
40–4914,1 %
50–5912,8 %
60–6911,6 %
70–7911,3 %
80+3,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (460 henkeä).

Vain perusaste20,9 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen53,7 %
Alempi korkeakoulu17,4 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,7 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat6,7 %
Eläkeläiset23,7 %
Lapset 0–1418,5 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat254
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko103,8 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit24
Työpaikat alueella174

Ylivieska: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylivieska

  1. 84460 Tuomiperä27 406 €
  2. 84540 Vähäkangas27 357 €
  3. 84100 Ylivieska Keskus25 647 €
  4. 84650 Kantokylä24 291 €
  5. 84770 Isokoski23 777 €

Lähimmät postinumerot

  1. 84540 Vähäkangas27 357 €
  2. 84650 Kantokylä24 291 €
  3. 84770 Isokoski23 777 €
  4. 85100 Kalajoki Keskus25 451 €
  5. 85120 Metsä24 185 €
  6. 85140 Tynkä25 848 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.