Postinumeroalue · Hyrynsalmi

89540 Moisiovaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat161koko maa 5 635 971
Mediaanitulo17 180 €−35 % vs. koko maa
Keski-ikä64 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut10 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 89540 Moisiovaara (Hyrynsalmi) asui 161 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 64 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 258,6 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 17 180 € vuodessa verojen jälkeen, 35 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 913. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 4 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 10 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 93 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 89540 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat17 180 €
Keskitulo, asukkaat21 037 €
Mediaanitulo, taloudet32 131 €
Keskitulo, taloudet35 288 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

44 %49 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–153,1 %
16–191,2 %
20–294,3 %
30–391,2 %
40–498,1 %
50–597,5 %
60–6931,7 %
70–7931,1 %
80+11,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (156 henkeä).

Vain perusaste36,5 %
Ylioppilastutkinto0,6 %
Ammatillinen53,2 %
Alempi korkeakoulu7,1 %
Ylempi korkeakoulu2,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset23,0 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat1,2 %
Eläkeläiset65,2 %
Lapset 0–143,1 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat93
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet1 %
Asuntojen keskikoko105,4 m²
Asumisväljyys64,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit94
Työpaikat alueella6

Hyrynsalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hyrynsalmi

  1. 89430 Hoikka26 342 €
  2. 89560 Karhuvaara22 947 €
  3. 89400 Hyrynsalmi Keskus21 809 €

Lähimmät postinumerot

  1. 89400 Hyrynsalmi Keskus21 809 €
  2. 89430 Hoikka26 342 €
  3. 89440 Sakara22 214 €
  4. 89560 Karhuvaara22 947 €
  5. 89600 Ämmänsaari22 331 €
  6. 89610 Jumaliskylä21 135 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.