Postinumeroalue · Suomussalmi
89660 Takalo
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 89660 Takalo (Suomussalmi) asui 88 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 221,1 km², joten asukkaita on 0,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 016 € vuodessa verojen jälkeen, 32 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 891. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 15 postinumeroalueesta.
4 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 4 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (78 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Suomussalmi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Suomussalmi
- 89640 Pesiökylä25 234 €
- 89740 Kianta23 893 €
- 89800 Suomussalmi Keskus22 920 €
- 89600 Ämmänsaari22 331 €
- 89440 Sakara22 214 €
- 89610 Jumaliskylä21 135 €
- 89920 Ruhtinansalmi20 964 €
- 89830 Ala-Vuokki18 777 €
- 89780 Kaikkonen18 593 €
- 89680 Vaaranniva18 250 €
- 89670 Näljänkä17 701 €
- 89770 Peranka17 657 €
Lähimmät postinumerot
- 89600 Ämmänsaari22 331 €
- 89610 Jumaliskylä21 135 €
- 89640 Pesiökylä25 234 €
- 89670 Näljänkä17 701 €
- 89680 Vaaranniva18 250 €
- 89730 Ahjola–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.