Postinumeroalue · Oulu

90310 Madekoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 639koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 338 €+15 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut44 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 90310 Madekoski (Oulu) asui 2 639 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 81,7 km², joten asukkaita on 32 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 338 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % enemmän kuin koko maassa. Se on 261. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 45 postinumeroalueesta.

28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 44 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 057 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 90310 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 338 €
Keskitulo, asukkaat34 581 €
Mediaanitulo, taloudet56 858 €
Keskitulo, taloudet65 109 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %57 %28 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,7 %
16–197,6 %
20–297,4 %
30–3911,2 %
40–4915,6 %
50–5915,9 %
60–6911,2 %
70–797,7 %
80+2,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 972 henkeä).

Vain perusaste11,5 %
Ylioppilastutkinto4,4 %
Ammatillinen39,9 %
Alempi korkeakoulu25,8 %
Ylempi korkeakoulu18,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,0 %
Työttömät5,1 %
Opiskelijat9,6 %
Eläkeläiset16,5 %
Lapset 0–1419,1 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 057
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa15 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet32 %
Asuntojen keskikoko113,8 m²
Asumisväljyys46,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit173
Työpaikat alueella205

Oulu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Oulu

  1. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  2. 90540 Kuivasjärvi32 563 €
  3. 90630 Korvensuora30 633 €
  4. 90910 Kontio30 484 €
  5. 90810 Kiviniemi30 339 €
  6. 90420 Metsokangas30 019 €
  7. 90410 Kaakkuri29 731 €
  8. 90660 Sanginsuu29 391 €
  9. 90800 Pateniemi28 973 €
  10. 90460 Oulunsalo Keskus28 953 €
  11. 90940 Jääli28 858 €
  12. 90820 Kello28 847 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 90230 Värttö-Maikkula28 671 €
  2. 90240 Iinatti27 841 €
  3. 90250 Kaukovainio22 066 €
  4. 90400 Äimärautio22 664 €
  5. 90410 Kaakkuri29 731 €
  6. 90420 Metsokangas30 019 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.