Postinumeroalue · Raahe

92150 Kummatti – Junnilanmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 280koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 152 €−24 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 92150 Kummatti – Junnilanmäki (Raahe) asui 1 280 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,0 km², joten asukkaita on 422 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 152 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 794. korkein 2 927 alueesta ja 16. kunnan 17 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 27,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 805 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 38 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 92150 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 152 €
Keskitulo, asukkaat22 149 €
Mediaanitulo, taloudet24 054 €
Keskitulo, taloudet30 695 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %60 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,0 %
16–195,2 %
20–2913,8 %
30–3913,4 %
40–4913,3 %
50–5912,2 %
60–6912,0 %
70–7911,5 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 107 henkeä).

Vain perusaste37,3 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen44,8 %
Alempi korkeakoulu12,2 %
Ylempi korkeakoulu3,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,9 %
Työttömät11,6 %
Opiskelijat10,2 %
Eläkeläiset31,7 %
Lapset 0–149,8 %
Muut6,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat805
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa38 %
Vuokra-asunnoissa61 %
Yksinasuvien taloudet62 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko65,5 m²
Asumisväljyys42,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja61 %
Työpaikat alueella537

Raahe: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Raahe

  1. 92240 Lasikangas29 117 €
  2. 92210 Arkkukari29 066 €
  3. 92230 Mattilanperä28 647 €
  4. 92140 Pattijoki Keskus28 481 €
  5. 92260 Kopsa28 188 €
  6. 92130 Isoholmi – Antinkangas27 554 €
  7. 92220 Piehinki27 120 €
  8. 92160 Saloinen26 911 €
  9. 86360 Ilveskorpi25 173 €
  10. 92120 Ollinsaari – Mestauskallio24 987 €
  11. 86460 Alpua24 424 €
  12. 92100 Raahe Keskus24 363 €

Kaikki 17 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 92120 Ollinsaari – Mestauskallio24 987 €
  2. 92130 Isoholmi – Antinkangas27 554 €
  3. 92140 Pattijoki Keskus28 481 €
  4. 92160 Saloinen26 911 €
  5. 92180 Lapaluoto21 199 €
  6. 92210 Arkkukari29 066 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.