Postinumeroalue · Siikalatva
92600 Pulkkila Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 92600 Pulkkila Keskus (Siikalatva) asui 1 040 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 292,9 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 195 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 821. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 9 postinumeroalueesta.
11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,6 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 522 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (847 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Siikalatva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Siikalatva
- 92530 Mankila25 529 €
- 92640 Leskelä24 302 €
- 92620 Piippola Keskus23 768 €
- 92500 Rantsila Keskus23 575 €
- 92520 Sipola21 815 €
- 92700 Kestilä21 714 €
- 92650 Laakkola21 484 €
- 92610 Vorna20 966 €
Lähimmät postinumerot
- 92500 Rantsila Keskus23 575 €
- 92520 Sipola21 815 €
- 92530 Mankila25 529 €
- 92610 Vorna20 966 €
- 92620 Piippola Keskus23 768 €
- 92640 Leskelä24 302 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.