Postinumeroalue · Pudasjärvi

93190 Yli-Siurua – Ikosenniemi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat96koko maa 5 635 971
Mediaanitulo16 960 €−36 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut12 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 93190 Yli-Siurua – Ikosenniemi (Pudasjärvi) asui 96 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 353,8 km², joten asukkaita on 0,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 16 960 € vuodessa verojen jälkeen, 36 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 917. korkein 2 927 alueesta ja 17. kunnan 17 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 52 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 93190 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat16 960 €
Keskitulo, asukkaat20 471 €
Mediaanitulo, taloudet29 191 €
Keskitulo, taloudet33 915 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

42 %51 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,3 %
16–192,1 %
20–290,0 %
30–392,1 %
40–4916,7 %
50–597,3 %
60–6929,2 %
70–7920,8 %
80+13,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (86 henkeä).

Vain perusaste34,9 %
Ylioppilastutkinto1,2 %
Ammatillinen52,3 %
Alempi korkeakoulu9,3 %
Ylempi korkeakoulu2,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset20,8 %
Työttömät12,5 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset52,1 %
Lapset 0–147,3 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat52
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko96,2 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit45
Työpaikat alueella4

Pudasjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pudasjärvi

  1. 93140 Kipinä24 413 €
  2. 93290 Pintamo24 150 €
  3. 93270 Sotkajärvi23 501 €
  4. 93280 Syöte23 362 €
  5. 93187 Ala-Siurua23 226 €
  6. 93100 Pudasjärvi Keskus22 255 €
  7. 93225 Pärjänsuo22 127 €
  8. 93170 Yli-Kollaja22 077 €
  9. 93160 Hetejärvi21 874 €
  10. 93195 Kokkokylä20 869 €
  11. 93277 Iinattijärvi20 288 €
  12. 93220 Livo20 104 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 93170 Yli-Kollaja22 077 €
  2. 93180 Ikosenniemi–
  3. 93187 Ala-Siurua23 226 €
  4. 93195 Kokkokylä20 869 €
  5. 93220 Livo20 104 €
  6. 93225 Pärjänsuo22 127 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.